AI in de accountancy: statistieken 2026 over gebruik, ROI en drempels

AI-statistieken voor de accountancy in 2026: Nederlandse kantoren, toepassingen, gemeld rendement en drempels. Met bronnen, onderzoeksmethoden en grafieken.

Tags
#AI in accountancy statistieken#AI adoptie accountancy#accountancy software cijfers#ROI van AI#kantoorautomatisering
Overzicht van AI in accountancy statistieken voor 2026 met adoptiepercentages en ROI-cijfers

Door Tailride · Bronnen gecontroleerd op 22 oktober 2026

78% van de Nederlandse accountantskantoren gebruikt AI-toepassingen, volgens de samenvatting van de MKB Barometer 2026 door onderzoeksbureau Markteffect. Tegelijk weet 49% niet goed hoe het maximale uit AI voor de bedrijfsvoering kan worden gehaald. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van Exact; de openbare samenvatting vermeldt geen exacte omvang van de accountantsdeelgroep. Markteffect

Deze editie verbindt Nederlandse bevindingen met internationale enquêtes over toepassingen, gemeld rendement en drempels. De periode en populatie blijven bij ieder percentage staan. Verschillende onderzoeken worden niet samengevoegd tot één wereldwijd adoptiecijfer.

De belangrijkste AI-statistieken voor accountants

KengetalWaardePeriode en populatieBron
Nederlandse accountantskantoren: gebruik van AI78%MKB Barometer 2026; accountantsdeelgroep, omvang niet vermeld in samenvattingBron
AI minstens enkele keren per week gebruikt81%Maart–april 2026; 538 professionals bij fiscale/auditkantoren, 40 landenThomson Reuters
Niet-goedgekeurde AI-tools in het dagelijkse werk35%Maart–april 2026; 538 professionals bij fiscale/auditkantoren, 40 landenThomson Reuters
Duidelijk, meetbaar rendement gemeld20%Juli–augustus 2026; Noord-Amerika; AI-actieve basis ≈380Financial Cents
Tijd om te leren/implementeren als grootste drempel41%Juli–augustus 2026; Noord-Amerika; volledige steekproef 486Financial Cents
Fiscaal onderzoek genoemd als huidige toepassing57%Mei–juli 2026; 370 antwoorden van AI-geïnteresseerde aanmeldersAI Lab

Bronnen: de oorspronkelijke publicaties in iedere rij. Persoonlijk gebruik, toepassing binnen een kantoor, een afzonderlijke taak en meetbaar rendement zijn verschillende indicatoren. De tabel is geen landenranglijst.

Nederland: breed gebruik, beperktere toepassing per taak

De MKB Barometer 2026 is in het eerste kwartaal uitgevoerd door Markteffect in opdracht van Exact. De onderzoeksopzet omvat ondernemingen met 2–250 FTE en sectorrapporten, waaronder accountancy. De algemene onderzoekspopulatie telt ruim 1.700 deelnemers; dat is niet het aantal onderzochte accountantskantoren. Exact, onderzoeksopzet

Nederlandse accountancy-indicatorGepubliceerd aandeel
AI-toepassingen in gebruik78%
Tekstcreatie en communicatie met AI37%
Analyse en advies met AI32%
Compliance en controle met AI24%
Onzeker hoe het maximale uit AI te halen49%

Bron: Markteffect, samenvatting van het sectoronderzoek. De precieze deelsteekproef en vraagbases zijn in de openbare samenvatting niet vermeld. Gebruik het algemene aantal van ruim 1.700 daarom niet als de noemer van deze accountancypercentages.

Regionale AI-toepassingen, met periode en populatie.

Figuur 1. Geselecteerde AI-toepassingen bij Nederlandse accountantskantoren volgens de MKB Barometer 2026. Exacte deelsteekproef niet vermeld in de samenvatting. Bron: Markteffect/Exact; weergave: Tailride.

De 78% zegt iets anders dan de 24% bij compliance en controle. Een kantoor kan AI gebruiken voor communicatie zonder de kern van de controlepraktijk te automatiseren. De cijfers tonen ook geen aandeel van alle werkzaamheden dat autonoom wordt uitgevoerd.

Internationale gebruiksfrequentie en goedkeuring

Thomson Reuters verzamelde in maart en april 2026 538 antwoorden van professionals bij fiscale en auditkantoren in 40 landen. 81% gebruikt AI minstens enkele keren per week; ongeveer een derde van de antwoorden komt uit de Verenigde Staten. Daarnaast meldt 35% dagelijks AI-tools te gebruiken die het kantoor niet heeft goedgekeurd. Rapport en methode

Dit zijn geen Nederlandse prevalentiecijfers en de percentages zijn niet rechtstreeks vergelijkbaar met de MKB Barometer. De groepen kunnen overlappen: een regelmatige gebruiker kan ook een niet-goedgekeurde tool inzetten. Het verschil tussen 81 en 35 is daarom geen berekening van goedgekeurde adoptie.

Statistieken over toepassingen: wat respondenten noemen

AI Lab for Accountants onderzocht 437 aanmelders tussen 5 mei en 22 juli 2026. De vraag naar huidige toepassingen heeft 370 antwoorden. De deelnemers meldden zich aan bij een AI-community en zijn daardoor een zelfgeselecteerde, geïnteresseerde groep. Een geografische verdeling wordt niet gepubliceerd. AI Lab

Genoemde huidige toepassingAandeel antwoorden
Fiscaal onderzoek57%
E-mail en klantcommunicatie42%
Notities en documenten schrijven29%
Data opschonen en analyseren20%
Werkstromen en automatisering15%
Aangiften voorbereiden en beoordelen14%

Bron: AI Lab, huidige toepassingen. Open antwoorden zijn thematisch gecodeerd. Eén antwoord kan in meerdere categorieën terechtkomen; de percentages vormen geen exclusieve verdeling van 100%.

Toepassingen genoemd door AI-geïnteresseerde aanmelders: 57%, 42%, 29%, 20%, 15% en 14%.

Figuur 2. Genoemde AI-toepassingen in 370 antwoorden van zelfgeselecteerde AI Lab-aanmelders. Dit zijn geen Nederlandse adoptiepercentages.

Onderzoek en communicatie worden in deze groep vaker genoemd dan workflowautomatisering. Die verhouding meet gerapporteerde toepassingen, niet de nauwkeurigheid van AI of de opbrengst per taak. De uitkomsten kunnen ook niet één op één naast de Nederlandse percentages worden gelegd: de vraagstelling en het coderingsproces verschillen.

Rendement op AI: wat is daadwerkelijk gemeld?

Financial Cents ondervroeg 486 Noord-Amerikaanse accountants en boekhouders van 15 juli tot 7 augustus 2026. Vragen over praktisch gebruik hebben een AI-actieve basis van ongeveer 380 antwoorden. De ROI-vraag gebruikt die deelgroep; een exacte omvang voor de afzonderlijke vraag is niet apart gepubliceerd. Financial Cents

Gemeld rendement op AI-investeringenAandeel AI-actieve antwoorden
Veelbelovend, maar lastig te kwantificeren52%
Nog in implementatie / te vroeg25%
Duidelijk, meetbaar rendement gemeld20%
Geen positief rendement gemeld4%

Bron: Financial Cents, “The Payoff Problem”. De gepubliceerde afgeronde aandelen tellen op tot 101% en blijven ongewijzigd. “Meetbaar” is de omschrijving van de respondenten, geen onafhankelijk gecontroleerde investeringsberekening.

Gemeld rendement in de Noord-Amerikaanse AI-actieve basis: 52%, 25%, 20% en 4%.

Figuur 3. Gemeld AI-rendement in de Noord-Amerikaanse AI-actieve deelgroep, circa 380 antwoorden. De afgeronde percentages zijn niet naar 100% herschaald.

20% meldt een duidelijk, meetbaar rendement; 52% noemt de investering veelbelovend maar lastig te kwantificeren. De eerste waarde betekent geen productiviteitsverbetering van 20%. Het is het aandeel antwoorden in een categorie, niet de omvang van een effect.

Er wordt hier geen universele tijdwinst berekend. Voor een vergelijking zijn dezelfde taak, hoeveelheid werk, reviewvereisten en meetperiode nodig. Verwachtingen, ervaringen en gecontroleerd gemeten resultaten moeten afzonderlijk worden behandeld.

Drempels voor meer waarde uit AI

Financial Cents vraagt aan de volledige steekproef van 486 deelnemers wat de grootste drempel is om meer waarde uit AI te halen. De vraag omvat bestaande gebruikers en is niet beperkt tot kantoren die de technologie afwijzen. Bron

Geselecteerde drempel voor meer waarde uit AIAandeel volledige steekproef
Tijd om te leren of implementeren41%
Vertrouwen en nauwkeurigheid21%
Dataveiligheid en naleving11%
Kennis en vaardigheden9%
Kosten6%

Bron: Financial Cents, “How Firms Are Learning AI”. Alleen geselecteerde categorieën worden getoond. De afzonderlijke vraag aan niet-actieve gebruikers heeft een andere basis en wordt niet met deze cijfers vermengd.

Geselecteerde drempels bij 486 Noord-Amerikaanse deelnemers: 41%, 21%, 11%, 9% en 6%.

Figuur 4. Geselecteerde drempels in de volledige Noord-Amerikaanse steekproef, n=486. De waarden beschrijven niet rechtstreeks de Nederlandse accountancy.

Dat 41% tijd als drempel noemt, betekent niet dat implementatie 41% van een werkweek kost. Zorgen over nauwkeurigheid zijn evenmin een gemeten foutpercentage. Het gaat om ervaren beperkingen bij het benutten van AI.

Wat de cijfers wel kunnen onderbouwen

De onderzoeken maken onderscheid tussen experimenteren, regelmatig gebruik en aantoonbaar geacht rendement. Ze leveren geen universeel adoptiepercentage, causaal bewijs voor hogere kantoorwinst of ranglijst van leveranciers. Vergelijkingen tussen kleine en grote kantoren vragen om dezelfde vraag en gepubliceerde aantallen per omvangklasse.

Ontbrekende gegevens worden niet aangevuld door gebruikspercentages met werkgelegenheidscijfers te vermenigvuldigen. Een medewerker die AI gebruikt is ook geen bewijs dat een bepaald aandeel van de boekhouding geautomatiseerd is. Adoptie van AI en operationele factuurbenchmarks blijven aparte onderwerpen.

Voor de praktische werking verwijzen we naar de gids over AI-boekhouden en de artikelen over ChatGPT en Claude. De accountancysectorstatistieken behandelen omzet, ondernemingen en werkgelegenheid; de statistieken over factuurbeheer gaan over kosten, uitzonderingen en betalingen.

Tailride beschrijft AI-verwerking van facturen en toepassingen voor accountantskantoren. De externe onderzoeken meten geen Tailride-resultaat en onderbouwen geen gegarandeerde besparing door het product.

Veelgestelde vragen

Hoeveel Nederlandse accountantskantoren gebruiken AI?

Markteffect rapporteert 78% in de accountancybevindingen van de MKB Barometer 2026. De openbare samenvatting vermeldt niet de exacte accountantsdeelsteekproef; het algemene onderzoeksaantal van ruim 1.700 is geen aantal accountantskantoren. Bron

Waarvoor zetten Nederlandse kantoren AI in?

De samenvatting noemt tekstcreatie en communicatie bij 37%, analyse en advies bij 32%, en compliance en controle bij 24%. De taakpercentages mogen niet worden opgeteld tot een totaal voor autonoom uitgevoerd werk. Bron

Hoeveel AI-gebruikers melden meetbaar rendement?

Financial Cents meldt 20% in de AI-actieve basis van circa 380 Noord-Amerikaanse antwoorden. Het is zelfgerapporteerd rendement, geen Nederlandse effectmeting. Bron

Wat is de belangrijkste drempel voor meer AI-waarde?

In de volledige Financial Cents-steekproef van 486 is tijd om te leren of implementeren de grootste categorie, met 41%. Die rangorde is niet automatisch van toepassing op ieder land of type kantoor. Bron

Bronnen en methode

Bronnen gecontroleerd op 22 oktober 2026. Tailride bundelt gepubliceerde onderzoeken en heeft de enquêtes niet zelf uitgevoerd. De grafieken gebruiken de genoemde bronwaarden en procentassen die bij nul beginnen. Het editiejaar vervangt niet het verslagjaar van een waarneming.

De Nederlandse gegevens zijn ontleend aan de onderzoeksuitvoerder Markteffect en de methodebeschrijving van opdrachtgever Exact. De exacte accountantsbasis is niet ingevuld. AI Lab benoemt de zelfselectie expliciet. In de geraadpleegde Financial Cents-methode staat geen kanssteekproef van de volledige beroepsgroep beschreven. Commerciële en communityonderzoeken worden niet als officiële integrale statistiek gepresenteerd.

Percentages worden niet gemiddeld over onderzoeken of geëxtrapoleerd naar de gehele beroepsbevolking. Ontbrekende vraagbases blijven benoemd. Gemeld rendement, verwachtingen en gemeten prestaties worden gescheiden, zonder berekeningen van banenverlies, universele foutreductie of productspecifieke besparingen.

Bronnen en onderzoeksrapporten

Tailride